SPECTRUM 4.0 brytyjski standard zarządzania zbiorami

Moderator: Lukasz_Stawski

Lukasz_Stawski
Posty: 79
Rejestracja: śr maja 28, 2014 9:34 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

pn cze 02, 2014 11:10 am

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, jako Centrum Kompetencji ds. digitalizacji w muzeach, rozpoczął w 2013 roku prace nad polską redakcją brytyjskiego standardu SPECTRUM 4.0. SPECTRUM to opublikowany przez Collection Trust w 1994 roku i stale uaktualniany standard określający podstawowe normy dla polityki dokumentacyjnej i procesów zarządzania zbiorami muzealnymi. Opracowany został w oparciu o doświadczenia muzealników z Wielkiej Brytanii i innych krajów.

Standard SPECTRUM oparty jest na 21 procedurach, z których osiem:
-wejście obiektu
-nabycie
-kontrola lokalizacji i przemieszczenia
-katalogowanie
-wydanie obiektu
-branie w wypożyczenie
-wypożyczanie
-dokumentacja retrospektywna
poprawnie wprowadzonych i wspartych pisemnym podręcznikiem procedur, stanowi podstawowy system zarządzania zbiorami.

W SPECTRUM 4.0 każda z procedur została przedstawiona jako diagram przepływu pracy (workflow) z pięcioma częściami zatytułowanymi: ludzie, proces, powiązane procedury, informacje oraz system.

SPECTRUM 4.0 może być użyty jako dokument referencyjny, a także, w zależności od okoliczności i wielkości instytucji, stanowić podstawę do stworzenia własnych procedur.

SPECTRUM uznawany jest za wiodący standard do zarządzania zbiorami. Na jego tłumaczenie i użycie udzielono licencji w ponad 100 krajach. Szacuje się, że w sposób bezpośredni lub pośredni korzysta z niego ponad 20 000 instytucji muzealnych na całym świecie.
NIMOZ zaprasza wszystkich zainteresowanych do dyskusji i wspólnego dostosowywania standardu do polskich warunków i tradycji muzealnych. Przygotowany w ten sposób dokument stanie się skutecznym narzędziem w rękach polskich muzealników w zakresie zarządzania zbiorami.

Pierwsza wersja tłumaczenia na język polski została udostępniona na stronie NIMOZ pod adresem http://www.digitalizacja.nimoz.pl/baza-wiedzy/spectrum

Zapraszamy też do zapoznania się z dokumentem oryginalnym dostępnym pod adresem http://www.collectionslink.org.uk/spectrum-standard (wymagana rejestracja, dostęp bezpłatny) Liczymy na Państwa uwagi i udział w dyskusji na temat perspektyw wykorzystania i dostosowania standardu do warunków polskich.

Muzeum Śląskie
Posty: 40
Rejestracja: śr cze 25, 2014 10:37 am

czw cze 26, 2014 9:03 am

• Większość procedur uwzględnionych w SPECTRUM 4.0 jest stosowana w polskim muzealnictwie na podstawie obowiązującej Ustawy o Muzeach z dnia 21 listopada 1996 r. z późniejszymi zmianami i odpowiednich aktów wykonawczych.

• SPECTRUM 4.0 nie precyzuje czy program ten uwzględnia elektroniczny dostęp do baz zbiorów muzealiów, oraz jeżeli tak to nie określa jaki będzie zakres danych udostępnianych, jakie będą procedury dostępu i zabezpieczenia. Elektroniczny dostęp do baz danych byłby dużym ułatwieniem w prowadzeniu kwerend muzealnych, jednak musi być odpowiednio zabezpieczony przed nieprawidłowym użyciem.

Marcin Nyga
Posty: 6
Rejestracja: wt cze 24, 2014 12:29 pm
Lokalizacja: Muzeum Zamkowe w Pszczynie

czw cze 26, 2014 9:18 am

Link do angielskiej wersji SPECTRUM nie działa.

Lukasz_Stawski
Posty: 79
Rejestracja: śr maja 28, 2014 9:34 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

czw cze 26, 2014 10:21 am

Marcin Nyga pisze:Link do angielskiej wersji SPECTRUM nie działa.
Ma to związek z budową nowej strony internetowej.

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Posty: 2
Rejestracja: czw cze 26, 2014 2:55 pm

czw cze 26, 2014 3:14 pm

Spectrum jest dostępny też pod adresem: http://www.collectionstrust.org.uk/spectrum
oczywiście po zalogowaniu się.

Lukasz_Stawski
Posty: 79
Rejestracja: śr maja 28, 2014 9:34 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

wt kwie 04, 2017 11:01 am

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w dniu 13 września 2016 roku NIMOZ sformalizował dotychczasową współpracę z Collections Trust w zakresie prac nad standardem SPECTRUM - podpisana została umowa na tłumaczenie i lokalizację standardu SPECTRUM: the UK Collection Management Standard w wersji 4.0 do użycia na terenie Polski. Tym samym NIMOZ nabywa od Collections Trust prawo do adaptacji standardu na język polski oraz prawo do wyłącznej dystrybucji wersji zaadaptowanej SPECTRUM 4.0 w Polsce.

Odpowiedz
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość