Procedura konserwacji i opieki nad zbiorami - 31.08.2014

Moderator: Lukasz_Stawski

Lukasz_Stawski
Posty: 79
Rejestracja: śr maja 28, 2014 9:34 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

czw maja 29, 2014 1:06 pm

Definicja
Dokumentacja informacji o interwencyjnych i prewencyjnych czynnościach konserwatorskich, jak również zarządzanie tymi informacjami.

Minimalny standard
Organizacja musi mieć zasady opieki nad zbiorami, uwzględniające konserwację obiektów (interwencyjną i prewencyjną). Ogólne wytyczne dotyczące polityki zarządzania zbiorami znajdują się w części Polityka zarządzania zbiorami i kontekst prawny.

Procedura zarządzania konserwacją i jej dokumentacji musi:
- zapewniać, że wszystkie informacje dotyczące konserwacji można wyszukać poprzez numer obiektu, oraz że są one aktualne;
- zapewniać, że odpowiednia autoryzacja jest uzyskana przed konserwacją;
- zapewniać, że wszystkie prace interwencyjne i konserwatorskie działania zapobiegawcze są zapisane i uwzględniają nazwę firmy lub nazwisko osoby przeprowadzającej prace, nazwę organizacji, do której należy obiekt, oraz datę;
- zapewniać, że zapisy katalogowe są uaktualniane w przypadku ustalania każdej nowej informacji lub utraty jakiejkolwiek informacji w rezultacie konserwacji;
- zapewniać, że po zabiegu konserwatorskim ponowna kontrola stanu zachowania obiektu lub okresowe czynności pielęgnacyjne są zaplanowane według daty.
Załączniki
konserwacja_i_opieka_nad_zbiorami.jpg
konserwacja_i_opieka_nad_zbiorami.jpg (565.84 KiB) Przejrzano 14719 razy

Muzeum Śląskie
Posty: 40
Rejestracja: śr cze 25, 2014 10:37 am

czw sie 28, 2014 6:12 pm

• Wszystkie procedury związane z konserwacją i opieka nad zbiorami wykonuje powołany do tego wykwalifikowany konserwator.

• „Oficjalne zapotrzebowanie/zamówienie o umowę o pracę” sugeruje zatrudnienie konserwatora z zewnątrz na podstawie Umowy – w polskiej rzeczywistości jest to najczęściej Umowa o Dzieło . W takiej sytuacji „transport, obsługa i przygotowanie ubezpieczenia tranzytu” są w Umowie przerzucane na niego.

• Budzi wątpliwości zapis: „Prowadź i aktualizuj dokumentację dot. konserwacji i udostępnij ją poprzez zapis katalogowy obiektu (...): zalecenia dot. obsługi, pakowania, zalecenia – ekspozycja; instrukcje dot. pakowania/wpierania”. W muzeach istnieją procedury tych czynności dla poszczególnych obiektów, które są przestrzegane.

Zofia Fidelus
Posty: 21
Rejestracja: wt cze 17, 2014 12:15 am

pt lis 14, 2014 4:46 pm

„- zapewniać, że wszystkie informacje dotyczące konserwacji można wyszukać poprzez numer obiektu, oraz że są one aktualne;” – numer inwentarzowy obiektu
„- zapewniać, że odpowiednia autoryzacja jest uzyskana przed konserwacją;” – kto ma autoryzować tą informację? Czy chodzi tutaj o wystawienie zlecenia konserwatorskiego?

Zablokowany
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość