Procedura katalogowania - 31.07.2014

Moderator: Lukasz_Stawski

Lukasz_Stawski
Posty: 79
Rejestracja: śr maja 28, 2014 9:34 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

czw maja 29, 2014 1:10 pm

Definicja
Zestawienie i utrzymanie kluczowych informacji, formalnie identyfikujących i opisujących obiekt. Może zawierać informacje dotyczące proweniencji obiektu, a także dokumentację zarządzania kolekcją, np. szczegóły nabycia, konserwacji, historię wystawiania i wypożyczania, a także historię lokalizacji. Nie musi zbierać w jednym miejscu wszystkiego, co wiadomo na temat obiektu, ale powinna dostarczać odsyłacze do wszystkich innych istotnych źródeł informacji znanych organizacji.

Minimalny standard
Organizacja musi mieć zasady określające katalogowanie obiektów. Ogólne wytyczne dotyczące polityki zarządzania zbiorami znajdują się w części Polityka zarządzania zbiorami i kontekst prawny. W celu uzyskania dalszych wskazówek pomocnych przy podejmowaniu decyzji związanych z zasadami postępowania w kontekście katalogowania zwróć się także do Cataloguing: SPECTRUM Advice.

Informacja katalogowa musi:
- dostarczać opis wystarczający do identyfikacji obiektu lub grup obiektów i ich różnic w stosunku do podobnych obiektów;
- dostarczać historyczne archiwum odnoszące się do obiektu lub odsyłacze do źródeł, gdzie informacja może być znaleziona;
- być w systemie umożliwiającym dogodny dostęp, np. korzystając z indeksów lub wyszukiwania wolnotekstowego.

Katalogowanie jest podstawową procedurą SPECTRUM. Oznacza to, że aby spełnić wszystkie wymagania programu akredytacyjnego (Museum Accreditation Scheme), organizacja musi spełnić minimalny standard tejże procedury.
Załączniki
katalog1.jpg
katalog1.jpg (150.99 KiB) Przejrzano 17130 razy
katalog2.jpg
katalog2.jpg (171.19 KiB) Przejrzano 17130 razy

Martyna
Posty: 4
Rejestracja: pt lip 18, 2014 11:08 am

pt lip 18, 2014 11:50 am

"wpis katalogowy musi uwzględniać" - nasze przepisy mówią o nieznacznie różnych parametrach obowiązkowego opisu ewidencyjnego. Myślę, że należy uwzględnić nasze rozporządzenia.

Zofia Fidelus
Posty: 21
Rejestracja: wt cze 17, 2014 12:15 am

ndz lip 20, 2014 3:31 pm

Organizacja musi mieć zasady określające katalogowanie obiektów – częściowo określa je rozporządzenie MK o w sprawie zakresu, form i sposobu ewidencjonowania zabytków w muzeach, sądzę że należałoby je uwzględnić.

Diagram

„Regularnie wykonuj elektroniczne kopie zapasowe katalogu i zapewnij długoterminową czytelność manualnych katalogów” – kopie zapasowe katalogu elektronicznego

Muzeum Śląskie
Posty: 40
Rejestracja: śr cze 25, 2014 10:37 am

czw lip 24, 2014 11:27 pm

• Wymóg elektronicznej kopii zapasowej katalogu jest niewystarczający. Powinien być wymóg elektronicznej kopii zapasowej na osobnym, niezależnym nośniku. Wskazanym byłoby tworzenie centralnego repozytorium katalogów dla muzeów zrzeszonych w SPECTRUM, np. pod opieką NIMOZ.

Zablokowany
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość